Budowa drogi S5 - fragmenty drogi ożywają. I jest nowy dyrektor drogowców

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Tak wyglądała sytuacja na budowie S5 jeszcze kilka dni temu. Teraz widać już pierwsze przygotowania do pracy
Tak wyglądała sytuacja na budowie S5 jeszcze kilka dni temu. Teraz widać już pierwsze przygotowania do pracy Lucyna Talaśka - Klich
Udostępnij:
Na północnych odcinkach budowy drogi S5 coś drgnęło. Pojawili się geodeci, widać też pracowników Budimexu - relacjonuje nam prosto z trasy Adam Wełna, bydgoski przedsiębiorca.

Czy to zasługa nowego dyrektora bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, czy też zbieg okoliczności? Szefem drogowców został Sebastian Borowiak. Jego nazwisko widnieje już na oficjalnej internetowej stronie dyrekcji, ale o nim potem.

Umowy podpisane, ale czy uda się to dokonczyć?

Dotąd nasi czytelnicy skarżyli się, że na dwóch odcinkach trasy S5 między Bydgoszczą a Nowymi Marzami hula tylko wiatr. Te opuszczone zostały w połowie ubiegłego roku przez włoską firmę Pizzarotti, która niewywiązywała się z umowy - nie przestrzegała harmonogramów i nie płaciła wielu podwykonawcom oraz dostawcom materiałów. Ostatecznie GDDKiA rozwiązała z nią umowę i rozpisała nowe przetargi.

Na drodze hulał wiatr, rozgrzebane pasy ziemi zarastały chwastami.

Budowa drogi S5 w regionie. Opuszczone odcinki mają ożyć wiosną 2020 roku. Jeśli ktoś je weźmie

- A przecież podpisano już umowę na dokończenie tej inwestycji, przecież od 15 marca, gdy zakończyła się przerwa zimowa w budowie dróg, minęły już ponad dwa miesiące - zauważali czytelnicy.

Potrzebny jest czas

- Rozumiem oczekiwanie społeczne na wejście szerokim frontem na kontynuację prac budowlanych na odcinki 1 i 2 drogi ekspresowej S5 między Nowymi Marzami, Świeciem a w. Bydgoszcz Północ. Na przełomie kwietnia i maja nastąpiło przekazanie placów budowy wykonawcom. Zaczął się żmudny i mało spektakularny proces „rozkręcania” inwestycji - wyjaśnia Piotr Michalski, rzecznik bydgoskiego oddziału GDDKiA. - Kontrakty na kontynuację robót są specyficzne. Po przekazaniu placu budowy następuje inwentaryzacja stanu budowy, wbudowanych materiałów. Równolegle wykonawca przejmuje pod opiekę oznakowanie tymczasowe, co jest istotne dla obu odcinków, ponieważ obecna droga krajowa nr 5 przebiega przez teren budowy.

Prowadzone są także prace projektowe przy optymalizacji projektu budowlanego. Wykonawcy muszą przedstawić oraz uzyskać akceptację harmonogramu prac budowlanych. Prócz tego wykonawca musi dopełnić jeszcze wiele innych czynności formalnych (np. zgłoszenia podwykonawców, usługodawców i dostawców. To bardzo istotne rzeczy na budowie, ale niezauważalne dla kierowców przejeżdżających przez plac budowy na DK5.

- Na budowie można dostrzec już teraz pracowników, którzy dokonują inwentaryzacji lub pracują przy zabezpieczeniu robót wykonanych przez poprzedniego wykonawcę przed dalszą degradacją - dodaje Piotr Michalski.

Mają około 2 lata

Przypomnijmy, że 23 kwietnia tego roku podpisano umowę z konsorcjum firm PBDiM Kobylarnia (lider) i Mirbud (partner) na dokończenie prac budowlanych na 22,4-kilometrowym odcinku S5 między węzłami Świecie Południe (pierwotna nazwa Dworzysko) i Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo).

W ramach zadania zbudowana zostanie dwujezdniowa droga ekspresowa po dwa pasy ruchu, ale z rezerwą pod trzeci (w pasie dzielącym) oraz węzły Gruczno, Pruszcz, Trzeciewiec oraz Bydgoszcz Północ (tzw. dwuwęzeł). Powstaną także inne drogi obsługujące teren przyległy.

Budowa drogi S5. Zaraza nie zatrzymała prac, ale dopuszcza się pracę... zdalną

Czas realizacji to 22 miesiące, nie licząc okresów zimowych (15 grudnia - 15 marca), a koszt prac planistycznych oraz budowlano-montażowych wyniesie nieco ponad 583 mln zł.

Drugą umowę podpisano 27 kwietnia z firmą Budimex. Chodzi o dokończenie prac budowlanych na 23,3-kilometrowym odcinku między węzłami Nowe Marzy na A1 a Świeciem Południe (Dworzysko).

I także ma zostać wybudowana trasa dwujezdniowa z rezerwą pod trzeci pas.

Powstanie nowy węzeł Sartowice, a istniejące węzły na obwodnicy Świecia - Świecie Północ, Zachód i Południe - będą wyremontowane.

Koszt prac wyniesie 566 mln zł. I znów, jak na poprzednim odcinku, wyznaczono 22-miesięczny termin.

Wyzwanie przed nowym szefem

Nadzór nad dokończeniem brakujących odcinków S5 będzie dużym wyzwaniem dla nowego dyrektora bydgoskiej GDDKiA - Sebastiana Borowiaka. Wygrał konkurs rozpisany przez centralę GDDKiA i na stanowisko przeszedł z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, gdzie ostatnio pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. inwestycji.

W GDDKiA zasiadł w opuszczonym już pod koniec stycznia tego roku fotelu po Radosławie Kantaku. Ten zresztą był dyrektorem zarówno oddziału gdańskiego jak i bydgoskiego. Kantak pojawił się w Bydgoszczy po tym, jak zdymisjonowano Jarosława Gołębiowskiego, obciążając go (choć oficjalnie nigdy tego nie powiedziano) za niedostateczny nadzór nad włoską firmą Pizzarotti.

Prace trwają

Sprawdźmy jak wygląda sytuacja na pozostałych fragmentach S5, patrząc z północy na południe.

Między Bydgoszczą Północ (Aleksandrowem) a Bydgoszczą Opławiec (Tryszczynem) można jeździć od grudnia ubr.
Prace trwają na następnym fragmencie - Bydgoszcz Opławiec - Bydgoszcz Błonie (Białe Błota), oddanie do ruchu planowane w tym roku.

13 kwietnia br. podpisano umowę na kontynuację robót między Bydgoszczą Błoniem a Szubinem Północ.

W budowie jest odcinek Szubin Północ - Żnin Północ, ale od lutego można już jechać jedną jezdnią S5.

Od grudnia ubiegłego roku funkcjonuje już w całości odcinek Żnin Północ - granica województwa.

Zobacz naszą piękną Bydgoszcz >>

Bydgoszcz na Instagramie. Bydgoszcz jest piękna! [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wisła Kraków opuszcza Ekstraklasę

Wideo

Materiał oryginalny: Budowa drogi S5 - fragmenty drogi ożywają. I jest nowy dyrektor drogowców - Kujawsko-Pomorskie Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie