Posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich we Włocławku. Wiemy o czym obradowali [lista tematów, zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wojciech Alabrudziński
Udostępnij:
W piątek 21 stycznia 2022 roku Włocławek był gospodarzem posiedzenia Zarządu Związku Miast Polskich. Posiedzenie zorganizowano w Centrum Kultury Browar B. W czasie spotkania opiniowano projekty kilkunastu ustaw i rozporządzeń. Przedstawiciele miast członkowskich, rozmawiali również o udziale Związku Miast Polskich w pracach Senatu nad zmianą ustawy Prawo oświatowe (tzw. „Lex Czarnek”).

Zobacz wideo. Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

W trakcie comiesięcznych obrad Zarządu Związku Miast Polskich są opiniowane są między innymi projekty aktów prawnych (ustaw i rozporządzeń), które mają wpływ na funkcjonowanie samorządów miejskich. Po okresie spotkań organizowanych online, obecnie posiedzenia odbywają się w miastach członkowskich, ale w formule hybrydowej.

Posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich we Włocławku

W piątek 21 stycznia 2022 roku, członkowie Zarządu Związku Miast Polskich, spotkali się w Centrum Kultury Browar B. We Włocławku. Uczestnicy spotkania opiniowali projekty kilku rozporządzeń i ustaw, dotyczących między innymi: modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, o zmianie ustawy dotyczącej prawa energetycznego, czy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w ramach prekonsultacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii, o zmianie ustawy – Prawo wodne (oczyszczanie ścieków komunalnych i kąpieliska – dostosowanie do dyrektyw UE).

Zarząd Związku Miast Polskich, podczas posiedzenia we Włocławku, zajął się zaopiniowaniem projektów trzech rozporządzeń (RM ws. zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach; MI zm. rozp. ws. profesjonalnej rejestracji pojazdów, stosowanych oznaczeń oraz opłat związanych z profesjonalną rejestracją pojazdów; RM zm. rozp. ws. przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko) oraz dziewięcioma projektami ustaw:

  • o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (prekonsultacje, MriT);
  • o zmianie ustawy – Prawo wodne (MI);
  • o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa (MZ);
  • o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i niektórych innych ustaw (MkiŚ);
  • o krakowskim związku metropolitalnym „Krakowska Metropolia” (senacka KU);
  • o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz ustawy o orderach i odznaczeniach (senacki);
  • o zmianie ustawy – Prawo energetyczne (Lewica);
  • o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej (Lewica);
  • o zmianie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (MKiDN).

Przedstawiciele miast członkowskich Związku Miast Polskich, zasiadający w Zarządzie ZMP, rozmawiali również o udziale Związku w pracach Senatu nad zmianą ustawy Prawo oświatowe („Lex Czarnek”).

- Zarząd ZMP na ostatnim posiedzeniu w Lublińcu 10 grudnia 2021 roku, biorąc pod uwagę niezgodny z Konstytucją wpływ projektowanych regulacji na wykonywanie zadań własnych gmin, kategorycznie odrzucił ten projekt, który bez uzasadnionych podstaw zakłada pozbawienie JST samodzielności w kluczowych elementach zaspokajania potrzeb społeczności lokalnych w zakresie edukacji publicznej oraz negatywnie wpływa na prawa rodziców (stanowisko) – informuje Joanna Proniewicz, rzecznik prasowa Związku Miast Polskich

Tym między innymi zajmuje się Związek Miast Polskich

Związek Miast Polskich jest ogólnopolską organizacją samorządową, która reprezentuje interesy ponad 350 samorządów miejskich, aktywnie angażuje się w działania wspierające samorządność lokalną i decentralizację oraz dąży do lepszego rozwoju polskich miast.

- Przygotowane przez Zarząd czy komisje problemowe ZMP stanowiska i projekty zmian ustaw dotyczących samorządu są przedstawiane Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i jej zespołom roboczym, komisjom Sejmu i Senatu oraz odpowiednim ministerstwom. Związek wspiera miasta, które występują do Trybunału Konstytucyjnego w sprawach niekorzystnych dla nich rozwiązań prawnych. Zwraca się także do Prezydenta RP o niepodpisywanie ustaw. Przygotowuje własne projekty ustawy, np. ustawę o rewitalizacji czy pakiet projektów ustaw dotyczących finansów – czytamy w nadesłanej informacji.

Związek Miast Polskich zapewnia też wsparcie eksperckie dla miast. Zamawia ekspertyzy prawne, prowadzi badania ankietowe i monitoruje usługi publiczne za pośrednictwem nowej wersji rozwojowej Systemu Analiz Samorządowych (SAS) - Monitora Rozwoju Lokalnego (MRL).

Wspólnie z miastami organizuje także różne kampanie, między innymi: „Sam urządzaj swoje miasto”, #DziękUEmy, „Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego”, „#MiastazPrzedsiebiorcami”.

Te miasta z województwa kujawsko-pomorskiego należą do Związku Miast Polskich

Związek Miast Polskich istnieje od 1917. Przypomnijmy, że Włocławek uchwałę o przystąpieniu do Związku Miast Polskich podjął 29 października 1990 roku. Obecnie do Związku w województwie kujawsko-pomorskim należą (łącznie z Włocławkiem) 23 miasta: Barcin, Brodnica, Bydgoszcz, Chełmno, Ciechocinek, Gniewkowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Inowrocław, Kamień Krajeński, Kruszwica, Mrocza, Nakło n. Notecią, Nowe, Rypin, Sępólno Krajeńskie, Solec Kujawski, Świecie, Toruń, Tuchola, Wąbrzeźno, Więcbork.

Przed posiedzeniem Zarządu Związku Miast Polskich we Włocławku, odbył się briefing prasowy, w którym uczestniczyli: senator Zygmunt Frankiewicz, prezesa ZMP oraz Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich we Włocławku. Wiemy o czym obradowali [lista tematów, zdjęcia] - Włocławek Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie