Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świecie. Nowy Szpital zaprasza na badania profilaktyczne pod kątem nowotworu jelita

OPRAC.:
Jakub Keller
Jakub Keller
Szybkie wykrycie zmian nowotworowych umożliwia wdrożenie skutecznego leczenia
Szybkie wykrycie zmian nowotworowych umożliwia wdrożenie skutecznego leczenia fot. Anna Kaczmarz/archwium polskapress
Nowy Szpital w Świeciu przypomina o programie wczesnego wykrywania raka jelita grubego. W świeckiej placówce zbadać się mogą mieszkańcy powiatu świeckiego, tucholskiego i chełmińskiego.

Z programu skorzystać mogą osoby z trzech kategorii wiekowych:

  • 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
  • 40-49 lat, osoby które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
  • 25-49 lat, z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego. Pod warunkiem potwierdzonego rozpoznania obciążenia genetycznego

- Stosownie do wskazań medycznych, niektóre badania zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonany drobny zabieg chirurgiczny lub pobrane zostaną wycinki do badania histopatologicznego – tłumaczy Marta Pióro, rzecznik prasowy grupy Nowy Szpital.

W Nowym Szpitalu w Świeciu informacje nt. programu bezpłatnej kolonoskopii i rejestracji można uzyskać u koordynatora projektu, pod numerem telefonu: 515 178 061 (poniedziałek 7.30- 15.05, wtorek 7.30-15.05, środa 10- 17.35, czwartek 7.30-15.05, piątek 7.30- 15.05)

Rak jelita grubego to jeden z częściej występujących nowotworów. Między innymi z tego powodu w 2008 Parlament Europejski ogłosił marzec miesiącem świadomości raka jelita grubego. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem a jego rozwojowi sprzyja zła dieta bogata w czerwone mięso i uboga w warzywa, owoce i błonnik, cukrzyca, otyłość i używki. Istotne znaczenie mogę mieć też czynniki dziedziczne.

Program bezpłatnych badań realizowany przez szpital w Świeciu jest częścią projektu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Zgodnie z założeniami przebadanych zostanie blisko 25 tys. mieszkańców województwa, w tym ponad 2 tys. mieszkańców powiatów świeckiego, chełmińskiego i tucholskiego. 

Psy z pseudohodowli w Michalu w powiecie świeckim przebywają od lata 2019 roku w Centrum Opieki nad Zwierzętami w Grudziądzu, gdzie znalazły należytą opiekę, troskę i bezpieczne schronienie. Dopóki nie zapadnie prawomocny wyrok, nie mogą pójść do adopcji

Psy z pseudohodowli pod Grudziądzem były chore, karmione z m...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto